Pingvin Söker lägenhet och Jobb!

Pingvin RC är nu igång för fullt och planerar nästa säsong. För vårt seniorlag som spelar i Allsvenskan innebär det att vi gärna vill ha tillbaka Jamesy och Matthew och kanske ytterliggare någon spelare. Vi såg hur väl Matthew och Jamesy utvecklade våra U18 spelare förra året och vill se våra spelare och lag ta ett steg till i sin utveckling. För att lyckas med detta och sprida rugbyn till fler och växa mer som klubb med våra värderingar och vår underbara sport så behöver vi hjälp. I detta fallet eftersöker vi kontakter till möjliga hyresvärdar eller andra som kan ha en eller flera lägenheter(beroende på storlek) som vi skulle kunna hyra mellan April tom Oktober. Vi söker också under denna tiden arbete till våra spelare stort som smått.

Planen för våra spelare är att de skall förutom att spela rugby i seniorlaget hjälpa till med att träna ungdomar och damer, så har ni antingen kontakter till boende eller arbete så kontakta gärna någon i styrelsen antingen direkt eller via styrelsen@pingvin.nu

Publicerad i Okategoriserade