USM 2013

I helgen var hela ungdomssektionen i Vänersborg och spelade USM. Hela 75st glada Pingviner äntrade bussarna på fredagen då det bar av till Vänersborg. Det var en fantastisk helg med många skratt och ett väldigt bra arrangemang från Vänersborg.

Vi hade egna lag i U9, U11, U15 och F17 samt att vi hade 3 tappra tjejer som spelade med Södertälje i U13.

I U9 klassen räknades inga poäng utan alla fick deltagarmedaljer och alla fick spela massor med rugby! De kämpade på väldigt bra även om de alla ville spela lite till. Vi hade nästan barn så vi kunde vara 2 fulla lag. Suverän coachning och överblick av tränarna och föräldrarna.

2013-09-29 14.43.10

U11 räknades poäng i varje match men man korade ingen vinnare utan alla fick deltagarmedaljer. Våra killar och tjejer spelade bra och effektiv rugby och hade det korats en vinnare hade det varit våra U11! Stora framgångar för ett ganska nykomponerat lag. Tack alla engagerade föräldrar och tack till tränarna (även om vi hade klarat oss utan one-piece chocken på kvällen…)

2013-09-29 09.22.58

U13 tjejerna spelade på tappert och vann tillsammans med Södertälje Fair play priset i U13 klassen.

U15 Våra killar visade att de har lärt sig mycket och spelar som ett lag. De kämpade på utan avbytare under bägge dagarna och visade att de kan vinna matcher och aldrig ge upp! Riktigt bra spel av killarna som visade oss tränare och föräldrar vilket kanongäng de är. Tack föräldrar för all stöttning och tack Dave för en underhållande helg!

2013-09-28 18.09.53

F17 SM-Guld SM-Guld SM-Guld! Ett underbart tjejgäng som bara får en att le! Underbart att se er spela bra, rolig och effektiv rugby och fantastiskt att ha er med på resan! Tack för helgen Tjejer.

2013-09-29 15.03.53

Tack alla Pingvinare som var med under helgen för en suverän helg som jag tror att vi alla kommer att minnas en lång tid framöver!

/Daniel

Publicerad i Okategoriserade