Öresundsturneringen 7 juni i Trelleborg

Vi börjar med lite bilder från dagens lyckade och roliga Öresundsturnering med deltagande spelare från Pingvin, Malmö, Lugi, Wexio, Kalmar, Ronneby, HRC Gripen, CSR, PTI Exiles, Frederiksberg och Speed.

U17:
Vårt U17-lag hade en strålande dag med två klarar segrar mot Wexiö/Kalmar/Ronneby med 76 -0 och mot den städige antagonisten RK Speed med 24 – 7. Det syns att våra spelare mer och mer kommer in i att spela 15-manna rugby. Men ännu varvas mycket bra spel med mindre bra.
Övriga resultat:
Speed – Wexiö/Kalmar/Ronneby 43 – 5
U15:
U15-laget gjorde också en storstilad insats trots två förluster. Man ledde bägge matcherna några minuter föe slutet, men tappade. Det var främst konditionen som var orsaken till förlusterna, för speltekniskt och taktiskt var vi klart bättre än våra motståndare. Om alla i laget förbättrar sin kondition ett snäpp under sommaren, så vinner vi klart mot lag som vi idag förlorade mot.
Resultaten i dagens matcher blev förlust mot Wexiö/Kalmar/Ronneby/Lugi med 25 – 35 och mot RK Speed med 20 – 25.
Övriga resultat:
Wexiö/Kalmar/Ronneby/Lugi – Speed 15 – 20
Speed – Malmö 25 – 15
Malmö – Wexiö/Kalmar/Ronneby/Lugi 5 – 25
U13:
Här har vi inget eget lag, men våra spelare spelade tillsammans med Malmö resp. CSR/Exiles och gjorde bra i från sig.
Resultaten:
Malmö/Pingvin – CSR/Exiles 7 – 14
CSR/Exiles – Speed/Frederiksberg 12 – 42
Speed/Frederiksberg – Malmö/Pingvin 7 – 31
U11:
Vårt U11-lag består av många nybörjare, som kämpar på storstilat och som blir bättre för varje gång de spelar. Fortsätter de att utvecklas på samma sätt i framtiden, så kommer man att börja vinna matcher redan till hösten. Dagens matcher förlorades mot Malmö med 50 – 15 och mot Wexiö med 85 – 10.
Övriga resultat:
Wexiö – Malmö 70 – 35
CSR/Exiles – Frederiksberg 30 – 15
Speed – Frederiksberg 35 – 10
Speed – CSR/Exiles 5 – 50
U9:
Här spelades en match mellan Skåne och Köpenhamn, där vi hade två spelare i Skånelaget och Malmö fyra. En match som Skåne vann med 25 – 20.
/Britt och Kjellis
Publicerad i Okategoriserade